27 Haziran 2013 Perşembe

Erdoğan Cami'ye Ayakkabı İle Mi Girdi?Erdoğan Cami'ye Ayakkabı İle Mi Girdi?

Malum çağımızda internette trolleme yazılı ve görsel basında haber olabilecek boyutlara kadar dayanabiliyor. Basit photoshop uygulanmış yada asparagas söylemler gündeme oturup yanlış şeylere inanmamızı sağlanıp aptal konumuna düşürülebiliyoruz.

Bu açıklamadan sonra gelelim konumuza;

Birkaç gündür internette Erdoğan'ın camiye ayakkabı ile girdiği iddia edilen fotoğraflar dolaşmakta. Obama'nın İstanbul ziyaretini yakından takip etmiştim. Biraz araştırıldığında yazılı ve görsel basının o günlerdeki haberlerinde de olay açıkça ortadadır.

Erdoğan ve Obama'nın ayakkabıyla camiye girdi diye gösterilen fotoğraflardan biri Ayasofya'dadır. Müze statüsünde olan Ayasofya'nın zemini taştır ve herkes ayakkabıyla girer. İbadete açık olan küçük bir kısım dışında. Ki görüntüler oradan değildir.

Diğeri ise Sultan Ahmet Camidir. Orada da ayakkabılarını çıkarttığını Obama cami çıkışında verdiği demeçte belirtmiştir.

Obama'nın İstanbul ziyaretinde Papa'nın ziyareti gibi camiye girerken ayakkabılarını çıkartıp çıkartmayacağı günün konusuydu. Ve her ikisi de ayakkabılarını çıkartarak cami ziyaretlerinde bulundular. Dolayısıyla bu görselleri internete yanlış ifadelerle koymanın tipik bir "sazan avı" olduğu ortadadır.

İnanıp kendinizi gülünç duruma düşürmeyin...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder